Detektor Scandinavia - Innehåll

Nedan presenteras ett urval av innehållet i det valda nummret av Detektor Scandinavia.

Om du är prenumerant på tidningen Detektor Scandinavia så kan du läsa den online.

Läs mera om och kom åt ditt Detektor Online konto genom att klicka på knappen "Online Service Log In" i högra spalten.


Detektor Scandinavia nr. 1 - 2009

Mässor
Fullbokad utställning på Sectech i Norge
För fjärde gången är det nu dags för Sectech i Oslo. Som vanligt är utställningen är fullbokad, vilket innebär att 40 utställare finns på plats på SAS Radisson Scandinavia för att visa upp det senaste inom säkerhetsteknik.
Människan & tekniken
Kameror över Skavsta
Konceptet med lågprisflyg lockar nya grupper resenärer. Mycket tack vare att Ryanair gjort privatägda Stockholm Skavsta till hemmabas är den en av landets snabbast växande flygplatser. Med expansionen följer också fler brott. Det största problemet är de organiserade ligor som smugglar människor och säljer falska pass. Som Sveriges enda flygplats övervakas Stockholm Skavsta av polisens egna kamerasystem. Polisen och flygplatsen har ett mycket gott samarbete.
Medianytt
DETEKTOR 20 år!
I år fyller facktidningen Detektor 20 år. Det har hänt mycket kring Detektor och förlaget Ar Media International sedan starten 1989.
Branschintervju
Uno Lundberg, VD för Pelco
"Ska man vara en seriös leverantör så måste man ligga i IP-teknikens framkant".
Mitt i en bransch stadd i ständig förändring i ett bolag som bytt skepnad står Uno Lundberg.
Som vd för Esmi som plötsligt förra året blev Pelco Nordic, blev Uno Lundberg lika plötsligt vd för Pelco Sweden. Nordiska Pelco av idag är resultatet av ett antal förvärv i huvudsak från 2003 och framåt.
Uno Lundberg ger här en inblick i vad som händer med Pelco i Sverige. Läs hela intervjun i detta nummer av Detektor Scandinavia.
Tema
Kameraövervakning
Nya normer, standardisering och teknologiskifte
Certifiering inom kameraövervakning - bättre bilder ska öka möjligheterna att lösa brott.
En undersökning som gjordes av danska Sikkerhedsbranchen år 2004 visade ett nedslående resultat: majoriteten av alla kunder som investerat i en CCTV-anläggning var missnöjda. Enligt intressenter som SKL, polisen och Svensk Handel, är läget knappast bättre i Sverige.