100% Säkerhet
Detektor Scandinavia är skandinaviska säkerhetsbranschens facktidning. Tidningen utkommer fyra gånger per år med innehåll fokuserat på det som händer på produktfronten och företagsmarknaden.
Detektor International är den internationella säkerhetsbranschens facktidning. Ett media för hela världens säkerhetsmarknad. Tidningen utkommer två gånger per år och det redaktionella innehållet är fokuserat på den globala säkerhetsmarknaden. Det kan gälla nya säkerhetstekniska produkter, system och tjänster, samt internationellt näringslivsnytt.
securityuser.com är nyhetsportalen för användare av produkter och tjänster inom säkerhet på den svenska och danska marknaden. Svenska securityuser.com ges även ut som tryckt version fyra gånger per år.
SecurityWorldMarket.com är Skandinaviens ledande nyhetsportal för den internationella och skandinaviska säkerhetsmarknaden. Som en knytpunkt för kommunikation och information är portalen unik, inte bara i Sverige och Skandinavien, utan även internationellt.
Sectech är en konferens/utställning i det lilla formatet, med de stora möjligheterna. Sectech en självklar mötesplats för alla som arbetar med säkerhetsteknik för det fysiska skyddet, t ex larmsystem av olika slag, passerkontroll och videoövervakning.

AR Media nyheter

Här finner du artiklar och annan information som handlar om företaget.

Publicerat: 2025-08-19
Fler utställare än någonsin på årets Sectech i Stockholm

Den 14–15 oktober arrangeras säkerhetsmässan Sectech i Stockholm, och redan nu står det klart att evenemanget blir större än någonsin. Det tidigare rekordet på 115 utställare är slaget, då 116 företag redan är bokade.


I våras arrangerades Sectech Norge i Lilleström (bilden) och blev en stor succé. Den 14-15 oktpber äger eventet rum på Stockholmsmässan med rekordmånga utställare på plats.

Arrangörerna AR Media International och Stockholmsmässan har utökat utställningsytan för att ge plats åt ytterligare några få utställare. Trycket har varit stort och efter den senaste utökningen återstår endast sex montrar.

– Vi kommer att passera 120 utställare i år. Det kunde ha blivit fler, men vår policy är att inte växa alltför snabbt. Vi värnar om eventets kompakthet och att antalet utställare harmonierar med besökartillströmningen, säger Deniz Baykal, försäljningschef på AR Media International och projektchef för Sectech.

Mötesplats för säkerhetsproffs

Sectech är en etablerad mötesplats för hela säkerhetsbranschen – från tillverkare och integratörer till konsulter och slutkunder inom både privat och offentlig sektor. Här samlas de för att ta del av de senaste innovationerna inom bland annat kamerabevakning, ID-hantering, passerkontroll, inbrottslarm och integrerade säkerhetslösningar.

Utställningen kombineras med ett seminarieprogram som belyser aktuella trender inom teknik och marknad samt branschens utmaningar.

– Sectech-seminarierna ger besökarna ett unikt tillfälle att hålla sig uppdaterade om utvecklingen inom fysisk säkerhetsteknik och marknadstrender, kommenterar Lennart Alexandrie, publisher på AR Media International och ansvarig för seminarieprogrammet på Sectech.

Stort intresse för säkerhetsteknik

Att Sectech fortsätter att växa och slå nya rekord förvånar inte Deniz Baykal.

– Vi är självklart stolta över att vi slår rekord i antalet utställare. Det visar att evenemanget fungerar väldigt bra, men också att intresset för säkerhetsteknik aldrig har varit större, säger hon.

Branschens samlingspunkt

Sedan starten har Sectech haft som mål att erbjuda en kompakt, fokuserad och effektiv arena för leverantörer och användare av teknik för fysisk säkerhet. Just kombinationen av en specialiserad mässa, nischade seminarier och möjligheter till nätverkande har gjort evenemanget till en självklar punkt i kalendern för säkerhetsproffs.

– Sectech är mer än en mässa. Det är en mötesplats där branschen kan utbyta erfarenheter, knyta kontakter och blicka framåt. Att vi nu passerar vårt tidigare rekord visar på branschens starka utveckling och den centrala roll som evenemanget spelar, säger Lennart Alexandrie, grundare av AR Media International.

Besökare från hela Norden

Med fler utställare än någonsin och ett program som speglar de mest aktuella frågorna inom säkerhet, förväntas Sectech 2025 locka säkerhetsproffs från hela Sverige, men också besökare från övriga Norden och internationellt.

Fokus på kvalitet

Besökarantalet har vuxit från år till år, men arrangörerna väljer att inte lägga alltför stor tonvikt på det i sin marknadsföring.

– Vårt fokus har alltid varit att locka rätt besökare – de som är intresserade av att använda eller leverera säkerhetsteknik. Kvaliteten på besökarna har alltid gått före kvantiteten, säger Deniz Baykal.

Lennart Alexandrie instämmer:

– Sectech syftar till att ge besökarna en uppdaterad bild av hur säkerhetsmarknaden ser ut i dag och att bidra till att skapa eller stärka affärsrelationer med utställarna. Det är ytterst vad Sectech handlar om, konkluderar han.

Följ oss på Facebook  FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK   ||    Följ oss på Instagram  FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM   ||    FAKTURA   ||    KONTAKTINFO   ||    COOKIE-INSTÄLLNINGAR   ||    INTEGRITETSPOLICY   ||    WEBBPLATSÖVERSIKT