|
Det har varit en händelserik höst för Stockholmsmässan. En ny vd har tillträtt och Stockholms stad har meddelat att Stockholmsmässan ska fortsätta arrangera B2B-mässor i Älvsjö – åtminstone fram till 2035.
De publika konsumentmässorna (B2C-event) avyttrades i förra veckan.
I oktober 2023 meddelade finansborgarrådet Karin Wanngård (S) att Stockholmsmässan skulle rivas för att ge plats åt 2 000 nya bostäder, vilket väckte stor uppmärksamhet. Någon stängning i närtid visade sig dock inte vara aktuell. Stockholmsmässan ska fortsätta arrangera event – men nu med fullt fokus på B2B-event. Detta underströks i förra veckan när de publika konsumentmässorna (B2C) avyttrades till Numera Mässor.
Stockholmsmässans nya fokus på B2B-mässor, samt beskedet att dessa ska arrangeras på Älvsjöanläggningen i minst tio år till, välkomnas av projektteamen bakom säkerhetsmässorna Skydd och Sectech.
Mats Viker, som tillträdde tjänsten som vd för Stockholmsmässan den 1 oktober, ska leda förändringsarbetet med fokus på fackmässor (B2B-event) och kongressevent. Han välkomnar beskedet om att Stockholmsmässan ska fortsätta verka i Älvsjö fram till 2035.
– Det ger ett bra tidsfönster för att utveckla Stockholmsmässans långsiktiga verksamhet utifrån den nyligen beslutade inriktningen, säger Mats Viker.
Anna-Karin Werner, affärsområdeschef för Kongresser & Guest Events på Stockholmsmässan, ser stora möjligheter och inspirerande utmaningar i verksamhetens B2B-fokus.
– Vi vill fungera som en bubblande accelerator för Stockholmsregionen. Vår funktion är att samarbeta, driva på och koppla ihop företag, organisationer och människor, säger hon.
Att Stockholmsmässan koncentrerar sina resurser till fackmässor och fortsätter bedriva verksamheten i de ändamålsenliga mässhallarna i Älvsjö uppskattas även av Monika Johannesen Widholm, event manager för Skydd – Nordens största säkerhetsmässa.
– Att staden meddelat att våra mässor även fortsättningsvis ska arrangeras här i minst tio år till, och att fokus ligger på B2B-event, är väldigt bra för alla våra fackmässor – inte minst säkerhetsmässan Skydd och den nya, parallellt arrangerade Totalförsvarsmässan som vi arrangerar nästa år, säger hon.
Även den mer kompakta säkerhetsteknikmässan Sectech, som arrangeras udda år, berörs av de nya direktiven.
– Efter årets stora Sectech-succé känns det väldigt tryggt att vi fram till 2035 kan arrangera fem Sectech-mässor innan någon flytt kan bli aktuell, säger Deniz Baykal, projektchef för Sectech.
– Det ger oss arbetsro att tillsammans med Stockholmsmässan fortsätta fokusera på att utveckla eventet, tillägger hon.
Fotnot: Nästa säkerhetsmässa på Stockholmsmässan är Skydd som arrangeras den 20-22 oktober 2026 som 2027 följs upp av Sectech Sweden den 26-27 October.
Skydd av kritisk infrastruktur i fokus den 22 april – här är talarna!
Sectechs och Skydds plats på Stockholmsmässan säkrad i tio år
Sectech 2025 slog alla rekord
DI Award 2025: Apstec, HID, Axis och Suprema tog hem förstapriset
Webb-TV: Så upplevdes årets Skyddgolfen Detektor Open
Fler utställare än någonsin på årets Sectech i Stockholm